Najčešća početnička greška je stavljanje ribe u nespreman akvarijum što dovodi do bolesti i uginuća ribica.
Obavili sve potrebno za akvarijum, izabrali dimenzije, odgovarajuće postolje, podlogu, dekoracije, biljke i potrebna oprema, uključujući i osvetljenje odabrani su, pripremljeni i postavljeni po vašoj želji. Voda je pripremljena, tretirana sredstvom za dehlorisanje, zagrejana na odgovarajuću temperaturu.
Sve je spremno za ubacivanje dugo željenih ribica, ali mozda jos uvek nije. postoji jedan detalj koji se ne vidi golim okom.
Ako ste se ranije informisali možda ste čuli za takozvano ''cikliranje'' akvarijuma.
Samo da se malo vratimo na početak. Filriranje akvarijuma je proces pročišćavanja vode i može biti mehaničko, biološko i hemijsko.
Mehanička filtracija - sama reč kaže, vrši se mehanička filtracija čestica raznih veličina i porekla. Najčešće se koristi sintetička vata i sundjer. Sundjer je dobar materijal i za biološko filtriranje.
Hemijska filtracija - najpoznatija materija za hemijsku filtraciju je aktivni ugalj. Zbog svoje velike moći upijanja, aktivni ugalj se koristi posle tretiranja akvarijuma nekim lekom ili hormona. Zeolit kao dodatak u filteru čini posao oslobađanja amonijaka u vašem akvarijumu.
Kod oba dodatka dolazi vremenom do zasicenja pa je pozeljno aktivni ugalj izvaditi posle dve nedelje.
Biološka filtracija - da bi se adekvatno vršila potrebna je odredjena kolonija nitrifikacionih bakterija. Za njihovo naseljavanje obično se koriste razni materijal kao sto su bio kugle, keramičke perle, matrix...
Sada da nastavimo.
Ribe svojim metabolizmom, a biljke, hrana i drugi organski sastojci svojim raspadanjem u vodu oslobadjaju veoma ortovan gas - amonijak
Jedna grupa nitrifikacionih bakterija svojim metebolizmom troše otrovni amonijak i pretvaraju ga u manje, ali još uvek bitno otrovne nitrite.
Druga grupa nitrifikacionih bakterija svojim metebolizmom dalje oksiduju nitrite u nitrate koji su najmanje otrovni.
Alge i više biljke za svoj metabolizam troše nitrate, a njihov višak se iz akvarijuma izbacuje i redovnom zamenom vode.
Filter material nije dovoljan da se nastane korisne bakterije u vašem akvarijumu, potrebno je uneti koloniju bakterija. Najbrže rešenje je da od nekog kolege ekvariste uzmete deo filter materijala iz već formiranog akvarijuma.
Da vas ne davim sada sa konvencionalm cikliranjem ili cikliranjem bez riba malo ću da uprostim.
Nitrifikacione bakterije se nalaze svuda oko nas te ih nije potrebno unositi u vodu, ali u tom slučaju za potpuno cikliranje je potrebno od 30-45 dana i mora se redovno pratiti nivo amonijaka u akvarijumu.
Najlakse rešenje, kao što sam pomenuo, je da se pozajmi filter material od nekoga. Pošto nemaju svi tu mogućnost malo brže rešenje je doziranje odredjenih preparata.
Na našem tržištu mogu da se kupe razni preparati:
Sera Filter Biostart
Tetra Bactozym
Easy Life Easystart
I mnogi drugi.
Sretstva se doziraju po upustvu, a najčešće je prvi, sedmi i četrnaesti dan. Vrlo bitno je obezbediti i aeraciju (mehuriće, vazdušna pumpa + raspršivač) Posle sedmog dana ubacuje se jedna – dve ribice takozvani piloti. Piloti su obicno otporne ribice poput živorotki (guppy, plati, ksifo, moli…). Ubacivanjem pilota dolazi do porasta amonijako koji može biti poguban za ribice, a biće vrlo koristan za razvoj bakterija. Posle trećeg doziranja sredstva za startovanje akvarijuma, a ako je sve uredu sa pilotima, možete da počnete sa ubacivanjem ribica.
Akvarijum nemojte prati u medjuvremenu. Mišljena su različita, neko tvrdi da se ne menja deo vode za vreme cikliranja dok drugi tvrde da se mora menjati 1/3 vode jednom nedeljno pa čak i češće. Ja lično uvek zamenim deo vode na nedeljnom nivou u toku cikliranja.
Pored svog izabranog jata preporučujemo da se ubace i higijeničari:
Muljari – najpoznatiji Corydoras, barem 3 u akvarijum od 50 litara
Algari – Ancistrus, barem 3 u akvarijum od 50 litara
Pre ubacivanja ribica treba se dobro informisati.
Nije zgodno kupovati jednu od svake vrste, teže opstaju (živorotke, jedan mužjak na tri ženke).
Japanke – zlatne ribice mogu biti u akvarijumu samo sa muljarima i algarima. Ljudi neretko ubacuju sa njima tetre, ali treba voditi računa da su tim ribicama potrebni drugačiji parametri vode i postoje mogućnosti da budu agresivne, neke proganjane, a neke čak i pojedene. Japankama je potreban bas veliki akvarijum, minimum 40L po jedinki, a namenjene su držanju u vanjskim uslovima.
Ciklidi idu samo sa ciklidima. Nije poželjno mešati američke i afričke ciklide. Barbusi idu samo sa barbusima, tetre sa tetrama, živorotke sa živorotkama… Male miroljubive jatne ribe (razbore, neon tetre) mogu se mešati sa skalarima.
Ako ste ljubitelj riba boraca (Betta Splendens) tada je preporuka sa jedan mužjak ide sa tri ženke. Borac mužjak ne sme biti sa još jednim mužjakom borca, mada ne diraju druge ribice može da dodje do iznenadjenja (najčešće napada guppy mužjaka zbog lepezastog repa).
Ja ga lično držim u akvarijumu sa neon tetrama i rasborom espei, mada sam primetio da se slaže i sa guppy endler.
Naravno ima još mnogo vrsta ribica i da naglasim uvek se raspitajte o uslovima držanja ribica pre ubacivanja u akvarijum.
Nemojte sipati so u akvarijum. So je tradicionalno narodno sredstvo za lečenje riba. Kod nas se soli sve i svašta, lično solim ribu samo u paprikašu.
Metilen plavo, tradicionalno sredstvo za dezinfekciju vode. Još uvek mi nije jasno zašto se toliko koristi. Dosta čujem od hobista da ga koristi jer im je voda posle tretmana ’’kristalno čista’’ . Ne prihvatajte svaki savet bez dodatnih konsultacija ma čiji on bio. Drugi savet, ne ubacujte hemiju u akvarijum bez preke potrebe, metilen plavo se uglavnom koristi za lečenje riba od gljivičnih oboljenja, bolesti koje su se pojavile od parazita, bolesti krvi, sprečavanje stresa i poboljšati disanje.
Ima još mnogo toga, akvaristika je vrlo široka tema. Postoje razna mišljenja i gledišta kako se treba raditi, uvek volim da kažem da kao pitate deset ljudi, čućete destet različitih mišljenja. Mišljena su uglavnom zasnovana na ličnom iskustvu.
Za biljne akvarijume zapratite prave skejpere, pogledajte snimke na društvenim mrežama, koristite literatura. Prodavci u prodavnicama često malo znaju o skejpingu (medju njima sam i ja) sem specijalizovanih prodavnica.
Autor teksta
Milan Grijak